Meta foli për shpërndarje parlamenti/ Rama: Më kujton Xhike Qamilin që thoshte sa të kem këtë apo atë katund….

Read Time:1 Minute, 34 Second

Ditën e sotme kreu i qeverisë, Edi Rama teksa bëri votimin elektronik në selinë e PS, për zgjedhjen e delegatëve të Kongresit,komentoi edhe ngërçin e krijuar nga Presidenti Meta, në ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. Rama ka deklaruar se presidenti u rreshtua edhe një herë në anën e gabuar të historisë.

Biseda:

Gazetari: Meta dje paralajmëroi një padi për Dvoranin? Ke një koment për këtë? 

Rama: Unë nuk mendoj se ne duhet të përfshihemi më tej në këtë konfikt dhe nuk mund të zgjidhet me polemika.Më datë 25 nëntor do t¡ zbatoj platformën kundra KÇK-së. Për të gjithë ata që kanë kryer vrasje dhe akte të rënda, ka ardhur koha që të japin disa llogari të pambyllura, do ju jepet mundësia të mësoni kur të dalë edhe ligji spcial që do të tregojë edhe luftën kundër krimit. Mbase nuk më dëgjuat, unë nuk dua të përfshihem në këtë konfliksi dy palë që përfshihen bam e bum. Janë çështje që ju përkasin legjitime, ne e bënë ça kishim në dorë. 100% e linjëzuar me mbështetësit e Reformës në Drejtësi BE dhe SHBA. Është një tjetër rast ku jemi në anën e duhur të historisë. Ndërsa Meta në anën e gabuar. 

Një ditë më parë në një konferencë urgjente për mediat Presidenti Ilir Meta deklaroi se do të padisë në Prokurori, kreun e KED Ardian Dvoranin për ngërçin në Kushtetuese. Meta tha se Dvorani ka konsumuar dy vepra penale, shpërdorimin e detyrës dhe përvetësimin e titujve shtetëror. Kreu i Shtetit i cilësoi si mafioze veprimet e kreut të KED dhe të bëra qëllimisht që Presidenti të shkelte Kushtetutën. Meta iu përgjigj dhe akuzave të Ramës duke e quajtur të çmendur. Ai deklaroi se më këtë situatë alarmante popullit i ngelen tre rrugë: “Ose njerëzit të marrin armët që është e papranueshme, ose të pranojnë gjendjen, ose të largohen”. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Ndeshja Shqipëri-Francë, Policia publikon masat, pika kontrolli në stadium, bllokohen rrugët
Next post Ngërçi në Kushtetuese, Meta kërkon takim me Bashën dhe Kryemadhin: Vendi në situatë dramatike, do të ketë vendime