Ngërçi për Kushtetuesen/ Meta kallëzim penal për kreun KED Ardian Dvoranin

Read Time:1 Minute, 17 Second

Presidenti Ilir Meta quan ‘mafioz’ kryetarin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani. Në një konferencë të jashtëzakonshme, e cila u shty dy herë me nga 1 orë, Meta tha se do të padisë ditën e hënën në Prokurorinë për Krimet e Rënda, Dvoranin me dy akuza. Akuza e parë tha Meta, është ajo e shpërdorimit të detyrës dhe e dyta, ajo e përvetësimit të titujve shtetërorë.

Para mediave, kreu i shtetit lexoi të gjithë padinë dhe me tone të ashpra, u shpreh se Dvorani ka krye veprime mafioze me listat e KED për emërimin e gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese. Sipas Kreut të Shtetit, kreu i KED ka dërguar lista të njëta si tek Kuvendi dhe tek Presidenti, duke shkelur sipas tij ligjin. Po ashtu theksoi se kreu i KED nuk ka marrë vendime të konsultuara me anëtarët e tjerë duke qenë se ky këshill është kolegjial.

Presidenti i Shqipërisë tha se e akuzon Ardian Dvoranin për këto vepra penale: “Shpërdorim detyre”, basuar në nenin 248 të Kodit Penal dhe për  “Përvetësimi i titullit apo detyrës shtetërore”, bazuar në nenin 246 të Kodit Penal. Meta shtoi se baza ligjore për këtë padi është Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë dhe kallëzimin do ta dorëzojë të hënën në Prokurori, pasi mund ta plotëosjë dhe më dokumentacione të tjera.

Kreu i Shtetit e cilësoi mafioz kreun e KED dhe tha se ka bërë veprime që do të detyronin Presidentit që të shkelte Kushtetutën, duke u shprehur në të njëjtën kohë për emërimet e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post “Presidenti të respektojë vetëm kompetencat që i njeh Kushtetuta”, Kuvendi miraton pr/rezolutën ndaj Metës
Next post Kallzimi penal, Ardian Dvorani rrezikon 5 vite burg