Home Aktualitet Banorët e “Astirit” qëndrojnë mbi rrënoja/ Flet i moshuari: Ishte përdhunim

Banorët e “Astirit” qëndrojnë mbi rrënoja/ Flet i moshuari: Ishte përdhunim

nga Albina Hoxhaj

Banorët e Astit mëngjesin e sotëm ka shkruar te banesat e tyre që tashmë janë shembur. Ata janë ulur mbi rrënoja dhe nuk i kanë ndaluar akuzat ndaj shtetit.

Një prej tyre Haxhi Billa ka treguar se as opozita nuk u qëndroi afër. Sipas tij ajo që ndodhi dhe ishte një përdhunim.

“Unë jam socialist por une duke pasur parasysh dilja nw protestw për të mbrojtur shtëpinë time, Opozita ka dalë e pradrejtë sepse nuk na ka mbështetur, Ata ndryshuan projektin. Dje kam ndenjur tërë kohën në protestë derisa kur erdhi policia bllokoi rrugën, ngela vetëm vetëm me gratë dhe fëmijët. Kishim alternativat nga më të ndryshimet por u nisa e shtëpia nuk do të prishej. Unë banesën e kisha të palegalizuar. PD duhet të na qëndronte afër. Po të vepronim do të na vrisnin policiët, se ata do të merrnin urdhër.  Do të përmend edhe kanunin, se në shtëpi nuk mund të hyjë askush, ky është një përdhunim.Më janë shembur 480 metra katrorë shtëpi. “, u shpreh Haxhi Billa.

Pas gati mbi 1 një vit, mori fund rezistenca e banorëve të Unazës së Re. Beteja finale e tyre me policinë u zhvillua në orët e para të djeshëm, por edhe pas qëndrerës së tyre ata nuk mund të mbronin shtëpitë. IKMT-ja në pak orë,e mbështetur nga forcat e Policisë shembi 33 banesa, ku pati edhe 12 persona të lënduar.

Lajme te ngjashme