Home Aktualitet Presidentja e KE ‘sulmon’ Francën: Macron i hapi derën Rusisë në Ballkanin Perëndimor

Presidentja e KE ‘sulmon’ Francën: Macron i hapi derën Rusisë në Ballkanin Perëndimor

nga Albina Hoxhaj

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, duke folur ne 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit, ka deklaruar se  Macron i ka hapur derën Rusisë dhe Kinws në Ballkanin Perëndimor”,  teksa i eshte referuar vendimit per mos hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

BE kishte kërkuar shumë nga Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria, dhe ata i kanë përmbushur të gjitha. Tani ne duhet të jemi të vërtetë me fjalën tonë dhe të fillojnë bisedimet e pranimit”- ka thënë Ursula von der Leyen.

Sipas saj, BE duhet te nise bisedimet e pranimet me dy vendet, nderkohe qe ka theksuar se liderët e BE kanë vonuar mundësinë e anëtarësimit për vendet e Ballkanit Perëndimor që prej 2003.

Sipas saj, nese Brukseli nuk e ben detyren ne kete rast dhe nuk ofron një perspektivë evropiane për shtetet e Ballkanit Perëndimor, boshllekun qe mbetet do ta mbushin vendet e tjera, si Kina, Rusia, Turqia ose Arabia Saudite.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!