Home Aktualitet “Teatri do shpëtojë”, Neritan Liçaj tregon prapaskenat

“Teatri do shpëtojë”, Neritan Liçaj tregon prapaskenat

nga Albina Hoxhaj

Neritan Liçaj është një nga aktorët që për më shumë se një vit, po proteston kundër shembjes së Teatrit Kombëtar. Në një kohë kur qeveria kërkon të shemb Teatrin, ai shprehet besimplotë se godina do të shpëtojë.

I ftuar në studion e emisionit ‘Kjo Javë’ me Nisida Tufën, Liçaj foli thotë se tashëm edhe vetë kryeministri e ka pranuar se është në një betejë e cila e ka nxjerrë edhe atë, në kuptimin figurativ të fjalës, lakuriq. 

Situata është shumë e mirë, ne kemi shpresë shumë të fortë tani se Teatri do të shpëtojë. Sepse ka shumë ngjarje që ndodhin aty, të vogla për ditë, lëvizje nën rrogoz nga ana e qeverisë të cilat nuk përditësohen në media, por nuk është asnjëherë qetë aty, që të thuash u mbyll ky muhabet, por ama kemi garanci që kemi mbështetjen totale të opinionit shqiptar sepse e kuptoi se aty nuk bëhej fjalë për një teatër të ri aty bëhej fjalë vetëm për vjedhje të pronës publike, për shkatërrim të dinjitetit të artistëve dhe edhe opinioni ndërkombëtar është ndërgjegjësuar dhe është në krahun tonë“, u shpreh aktori Liçaj.

Lajme te ngjashme