Kina zbulon ilaçin e parë që shëron Alzheimer-in, në 17 vitet e fundit

Read Time:1 Minute, 42 Second

Autoritetet në Kinë kanë aprovuar një ilaç për trajtimin e sëmundjes Alzheimer, ilaçi i parë i ri me potencialin për të trajtuar këtë sëmundje në 17 vjet.

Një ilaç me bazë bimore, e quajtur Oligomannate, mund të përdoret për të trajtuar Alzheimerin fillestar deri tek ai më i përkeqësuari, sipas një deklarate nga agjensia e Kinës për sigurinë e drogës. Miratimi është me kusht, megjithatë, do të thotë se ndërsa mund të dalë në shitje gjatë provave shtesë klinike, ai do të monitorohet rreptësisht dhe mund të shmangë çdo çështje sigurie.

Në shtator, ekipi që punoi për këtë ilaç të ri, i udhëhequr nga Geng Meiyu në Institutin Shanghai Materia Medica nën Akademinë e Shkencave Kineze, tha që ata ishin frymëzuar nga deti.

Në një artikull në revistën Cell Research, ekipi i Geng përshkroi sesi sheqeri i që përmban deti largon disa baktere që gjenden në zorrë që mund të shkaktojnë degjenerim nervor dhe inflamacion të trurit, duke çuar në Alzheimer.

Ky mekanizëm u konfirmua gjatë një studimi klinik të kryer nga Green Valley, një kompani farmaceutike me bazë në Shanghai që do të sjellë në treg ilaçin e ri.

Është kryer mbi 818 pacientë, gjykimi zbuloi se Oligomannate e cila rrjedh nga algat kafe mund të përmirësojë statistikisht sistemin e kujtesës te njerëzit me Alzheimer vetëm në katër javë, sipas një deklarate nga Green Valley.

“Këto rezultate avancojnë të kuptuarit tonë të mekanizmave që luajnë një rol në sëmundjen e Alzheimerit dhe nënkuptojnë që mikrobet e zorrëve kanë një objektiv të vlefshëm për zhvillimin e terapive”, tha neurologu Philip Scheltens, i cili këshillon Green Valley dhe drejton Qendrën Alzheimer Amsterdam.

Vincent Mok, i cili drejton departamentin e neurologjisë në Universitetin Kinez të Hong Kongut, tha se ilaçi i ri tregoi “rezultate inkurajuese” kur u krahasua me të tjera ilaçe që ishin përdorur për këtë sëmundje.

“Është po aq efektive por ka më pak efekte anësore,” tha ai për CNN. “Do të hapë rrugë të reja për hulumtimin e Alzheimerit, duke u përqëndruar në mikrobiomën e zorrëve.”/cnn/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Ngacmuan studentet e Ekonomikut, sherr masiv brenda fakultetit në Tiranë, 3 studentë në spital
Next post Kërpaçi: Ja 4 propozimet e LSI për rininë