‘Dominim LGBT’?/ Ambasadori gay i Trump udhëheq dialogun Kosovë-Serbi, ‘kokë më kokë’ me kryeministren lezbike serbe

Read Time:1 Minute, 24 Second

Presidenti Donald Trump, gjithmonë është vënë nën akuza për shkak të vendimeve të tij që janë herë pas here dhe të çuditshme. Një nga akuzat që po i bëhet së fundmi është dhe emërimi i ambasadorëve homoseksualë anë e mbanë botës, kur SHBA ka delegacionet diplomatike.

I fundit që doli para Senatit Amerikan, si i nominuar i Trump ishte Robert Gilchrist, i cili kërkon që të shkojë si diplomat në Lituani. Ai u përball me pyetjet e anëtarëve dhe sipas mediave vendase arriti që të bindte një pjesë të tyre.

Ai ka deklaruar hapur se është homoseksual dhe mbron të drejtat e këtij komuniteti. Sakaq, mediat në vend shkruajnë se Gilchrist, nuk është homoseksuali i zgjedhur nga Trump për të drejtuar diplomacinë në disa shtete në botë.

“Washington Blade”, shkruan se Gilchrist është një nga 5 homoseksualët e zgjedhur nga Trump. Të tjerët janë; ambasadori amerikan në Gjermani Richard Grenell; Ambasadori amerikan në Nepal Randy Berry; Ambasadori amerikan në Bosnje Eric Nelson dhe Ambasadori i SHBA në Cabo, Verde Jeff Daigle.

Një nga emrat që bënë më shumë përshtypje është Richard Grenell, i cili tashmë është dhe i dërguari i posaçëm i Trump, për të drejtuar dialogun Kosovë-Serbi. Por në këtë çështje situata duket e ndërlikuar, pasi dhe kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, ka deklaruar orientimin e saj seksual dhe ka thënë që është lezbike duke treguar dhe partneren e saj….

Në takimet e nivelit të lartë, Brnabiç do të ulet me Grenell dhe Thaçin, apo Albin Kurtin, ku shihet qartë superioriteti i komunitetit LGBT. A mos ndoshta Trump ka zgjedhur me vetëdije Grenell për të udhëhequr dialogun, për të anuar nga Serbia dhe për të ‘ndëshkuar’ Kosovën?

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Teatri “Migjeni” – “Nderi i Kombit”
Next post Ambasadori i Kosovës Nait Hasani i paraqet Letrat Kredenciale Presidentit Meta