“Notre Drame de Tiran”, Berisha: Edvin Mafia, Lal Plehu dhe ‘ligj Fusha’ s’do i shpëtojnë kurrë dënimit të historisë

Read Time:1 Minute, 18 Second

Ish-kryeministri Sali Berisha ka marrë pjesë në ekspozitën “Notre Drame de Tiran”, të artistit Avni Delvina, e cila po qëndron në ambjentet e Teatrit Kombëtar.

Nëë një prononcim për mediat, ish kryeministri e ka vlerësuar veprën e Delvinës që i dedikohet kauzës së teatrit, ndërkohë nuk ka nguruar të hedhë sërish akuza për kryeministrin Edi Rama dhe kompaninë Fusha.

Në mbrojtje të këtij simboli që është absulutisht një na dëshmitë më të rëndësishme të historisë së këtij kombi. Duam babëzisht elementë të zhveshur nga çdo lloj vlere dhe parimi përveç babëzisë si Edvin Mafia dhe Lal plehu të cilët kanë gjetur edhe një mercenar që s’do i shpëtojë kurrë dënimit të historisë siç është ‘ligj Fusha’ për të groposur historinë e artit teatral kombëtar një nga zhanret më të respektuara. Më vjen shumë mirë që zoti Delvina nuk është artist skene, piktor i njohur, por ka derdhur të gjithë gjininë e tij krijuese, dua ta përgëzoj nga zemra për këtë përpjekje që i ka bërë vendit.

Unë e kam ndjekur me shumë angazhim të gjithë dramën. Drama e fundit ishte ajo e një grupi narko-banditësh me pushtet dikur, ai që Edvin Mafia e kishte shpallur të gjithë këtë zonë të paprekshme historike, dikur kishte bërë vendimin e qeverisë të firmosur. Tani vërsulet si i babëzitur i tërbuar, i pangopur për të ndarë para me një mercenar siç është ligj Fusha, që ka blerë një pëllëmbë tokë këtu dhe kërkon të përvetësojë të gjithë sipërfaqen, të rrënojë teatrin”, u shpreh ndër të tjera Berisha.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Sërish tërmet në Korçë, dy lëkundje në pak minuta trondisin qytetin
Next post Avni Delvina çel ekspozitën, ‘Notre Drame de Tiran’ i jep jetë Teatrit Kombëtar