Një përleshje midis policisë dhe trafikantëve të dyshuar të drogës në qytetin verior të Brazilit, Manaus la pas 17 njerëz të vdekur, njoftuan autoritetet lokale të mërkurën.

“Personat shkëmbyen zjarr me policinë, 17 u goditën nga plumba dhe u transportuan në spital, ku u konfirmuan të vdekur,” tha sekretariati i sigurimit të shtetit.

Qëllimi i operacionit policor ishte “përgjimi i një grup trafikantësh droge nga një fraksion kriminal që po përgatitej të vriste rivalët për të marrë nën kontroll pozitat e shitjes së drogës” në qytet.

Policia sekuestroi 17 armë, duke përfshirë një armë nënujore Uzi, si dhe një sasi të madhe municionesh.

Komandanti i policisë ushtarake Ayrton Norte u tha gazetarëve se autoritetet u bënë me dije se 50 njerëz të armatosur ishin në një kamion që shkonin për të sulmuar një bandë rivale.

Grupe të ndryshme janë duke luftuar për kontrollin e biznesit të trafikut të drogës në veri të Brazilit, një zonë strategjike për transportin e kokainës nga vendet fqinje si Kolumbia, Peruja dhe Bolivia.

“Ne kemi ndërhyrë për të shpëtuar jetë, për të zbatuar ligjin dhe për fat të keq ata nxitën një konfrontim dhe u mundën,” tha Norte.

“E mira gjithmonë kapërcen të keqen. Kushdo që guxon të godasë policinë do të përballet me përgjigjen e duhur.”

Uebfaqja lokale e lajmeve Portal do Holanda tha se një 14-vjeçar dhe 17-vjeçar ishin në mesin e të vrarëve, megjithëse autoritetet nuk e kanë konfirmuar.

Rivalitetet e bandave shpesh janë ndezur në masakra të tmerrshme në burgje vitet e fundit.

Në fund të korrikut, 57 të burgosur u vranë gjatë një trazire në një burg në shtetin Para, kryeqyteti i të cilit është Manaus.

Në janar 2017, më shumë se 100 të burgosur u vranë në një përleshje.