Home Aktualitet Zbardhet takimi Rama-Mitsotakis, kryeministri grek: Së shpejti në Parlament njohja e patentave

Zbardhet takimi Rama-Mitsotakis, kryeministri grek: Së shpejti në Parlament njohja e patentave

nga Albina Hoxhaj

Kryeministria zbardh takimin e kryeministrit Edi Rama me homologun grek, Kyriakos Mitsotakis, i zhvilluar sot në vendin fqinj, teksa Rama po merr pjesë në forumin e BE-Ligës Arabe. Në deklaratën e shpërndarë nga Kryeministria thuhet se dy kryeministrat kanë diskutuar për të gjitha çështjet e përbashkëta mes dy vendeve.

Ndër të tjera, teksa Rama ka theksuar angazhimin e palës shqiptare për të vazhduar punën me çështjet e pronave dhe të vetëdeklarimit/censusit, kryeministri grek është shprehur se marrëveshja bilaterale për njohjen e ndërsjelltë të patentave do të kalojë së shpejti për miratim në parlamentin grek.

Deklarata e plotë e Kryeministrisë:

Kryeministri Edi Rama është pritur në një takim me frymë pozitive nga Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis. Në këtë takim u diskutuan të gjitha çështjet e përbashkëta. Kryeministri i Shqipërisë theksoi se pavarësisht vendimit të Këshillit të BE-së, Shqipëria do të vazhdojë zbatimin e reformave me të njëjtën vendosmëri.

Në të njëjtën kohë është në interesin e Shqipërisë po aq sa është në interesin e Greqisë fqinje, theksoi Rama, të diskutohen të gjitha çështjet me interes të përbashkët dhe të forcohet bashkëpunimi mes të dyja palëve. Kyriakos Mitsotakis theksoi se Greqia mbështet prespektivën europiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor, për sa kohë këto vende përmbushën të gjitha kërkesat për anëtarësim.

Më tej, ai mirëpriti angazhimin e palës shqiptare për të vazhduar punën me çështjet e pronave dhe të vetëdeklarimit/censusit, të cilat janë shqetësime për minoritetin grek në Shqipëri.
Veç kësaj, Kryeministri grek theksoi se marrëveshja bilaterale për njohjen e ndërsjelltë të patentave do të kalojë së shpejti për miratim në parlamentin grek. Kryeministri i Shqipërisë ftoi Kryeministrin e Greqisë për të vizituar Shqipërinë në të ardhmen e afërt, ftesë të cilën ai e pranoi.

  

Lajme te ngjashme