Home Kronike Rusi, vdes ish-disidenti i njohur sovjetik, Vladimir Bukovski

Rusi, vdes ish-disidenti i njohur sovjetik, Vladimir Bukovski

nga Editor

Ish-disidenti sovjetik, Vladimir Bukovski, i cili denoncoi në vitet ’70 burgosjen psikiatrike të të burgosurve politikë në ish-Bashkimin Sovjetik, vdiq dje në mbrëmje në një spital të Kembrixhit, në moshën 76-vjeçare, njoftoi “Bukovsky Center”.

“Vladimir Konstantinoviç Bukovski, portretizuar më parë si një hero me përmasa pothuajse legjendare në lëvizjen disidente nga ‘New York Times’, vdiq nga një atak në zemër në spitalin ‘Addenbrooke’s Hospital de Cambridge’, në Angli. Ai ishte 76 vjeç”, shkruan “Bukovsky Center” në një komunikatë.

Qendra që ndodhet në SHBA, theksoi se Vladimir Bukovski ishte në gjendje të keqe shëndetësore që prej disa vitesh.

Ende student, Vladimir Bukovski ishte arrestuar në vitin 1963 dhe ishte dërguar në një spital psikiatrik për rreth një vit për organizimin e takimeve poetike dhe se zotëronte letërsinë së ndaluar.

Në fillim të viteve ’70, ai ishte një prej të parëve që denoncoi burgosjen psikiatrike në ish-Bashkimin Sovjetik për disidentët.

Ai u arrestua sërish dhe u bë i burgosuri politik më i njohur në atë kohë.(Atsh)

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!