Home Bota “Tërhiquni ose do të rifillojmë sulmet”, Siria bashkon forcat me Rusinë

“Tërhiquni ose do të rifillojmë sulmet”, Siria bashkon forcat me Rusinë

nga Editor

Qeveria Siriane vendosi 15 baza ushtarake përkrah forcave ruse në kufi për të sprapsur kurdët.

Forcat ushtarake u zhvendosën drejt qytetit Kobane në veri të Sirisë menjëherë pas marrëveshjes që arriti Rusia me Turqinë.

Tashmë dhe Rusia do të bëhet palë me Sirinë dhe Turqinë për të larguar luftëtarët kurd nga kufiri.

Presidenti i Sirisë Bashar al Assad në një marrëveshje të arritur me Rusinë vendosi 15 baza ushtarake në ndihmë të tyre, sipas asaj që raporton Interfax Neës Agency.

Kremlin i kërkoi luftëtarëve kurd të tërhiqen menjëherë në mënyrë paqësore ose në të kundërt do të fillojnë përsëri sulmet kundrejt tyre.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!