Home Politike Bushati, kritika Ramës dhe Vuçiç: Bashkëpunimi rajonal nuk mund të zëvendësojë BE

Bushati, kritika Ramës dhe Vuçiç: Bashkëpunimi rajonal nuk mund të zëvendësojë BE

nga Editor

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka reaguar ndaj një intervistë që ka dhënë për “Financial Time”, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Kreu i shëtit serb thotë gjatë intervistës se “vendet e Ballkanit nuk duhet të varen më nga vendimi i radhës i Këshillit të Europës”, por duhet rrisim bashkëpunimin mes vendeve të rajonit. Në këtë linjë, Vuçiç sheh dhe projektin e njohur me emrin Shengeni-Ballkanit mes Serbisë-Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Kjo ide e mbështetur dhe nga Edi Rama është kritikuar nga ish-ministri Bushati. Në një postim në Twitter, Bushati shprehet se bashkëpunimi mes vendeve të rajonit nuk duhet të zëvendësojë projektin e Bashkimit Europian.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!