Home Aktualitet Basha citon David McAllister: Dritë jeshile për Maqedoninë e Veriut, dhe dritë jeshile të kushtëzuar për Shqipërinë

Basha citon David McAllister: Dritë jeshile për Maqedoninë e Veriut, dhe dritë jeshile të kushtëzuar për Shqipërinë

nga Albina Hoxhaj

Kryedemokrati Lulzim Basha deklaron se 9 kushtet e Bundestagut janë udhërrëfyesi i daljes nga kriza dhe i afrimit të Shqipërisë me BE.

Kryetari i opozitës Lulzim Basha citon eurodeputetin David McAllister: Dritë jeshile për Maqedoninë e Veriut, dhe dritë jeshile të kushtëzuar për Shqipërinë

“Hapja e negociatave është interesi më i madh i Shqipërisë sepse do të sjellë një mbikëqyrje të shtuar nga BE për ndarjen e politikës nga krimi, zgjedhje të lira dhe të ndershme, barazi para ligjit dhe fund pandëshkueshmërisë.
Rruga e vetme përpara është përmbushja e kushteve të vendosura nga Bundestagu gjerman. 9 kushtet e Bundestagut janë udhërrëfyesi i daljes nga kriza dhe i afrimit të Shqipërisë me BE.
Mirënjohje familjes tonë politike Partisë Popullore Europiane për mbështetjen që i jep Shqipërisë dhe shqiptarëve”, shkruan Basha në profilin zyrtar.

Lajme te ngjashme