Meta takim të veçantë me Kryeministrin e Vietnamit…

Read Time:52 Second

Gjatë qëndrimit të tij në Tokio, Presidenti i Republikës Ilir Meta pati sot një takim të veçantë dhe të përzemërt me Kryeministrin e Vietnamit, Nguy?n Xuân Phúc.

Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet e veçanta tradicionale mes Shqipërisë dhe Vietnamit, si dhe shprehu vullnetin e gadishmërinë për forcimin e tyre, në kontekstin e ri të zhvillimeve të të dy vendeve dhe objektivave për zhvillim të qëndrueshëm.

“Bashkëpunimi i ngushtë në organizatat ndërkombëtare, veçanërisht në kuadër të OKB-së, rritja e shkëmbimeve ekonomiko-tregëtare, përmirësimi i kuadrit ligjor reciprok, janë të rëndësishme për një dinamikë të re në marrëdhëniet midis dy vendeve”, – nënvizoi Presidenti Meta gjatë takimit me Kryeministrin e Vietnamit, Nguy?n Xuân Phúc.

Presidenti Meta dhe Kryeministri i Vietnamit theksuan rëndësinë e nënshkrimit sa më parë të marrëveshjes për heqjen e taksimit të dyfishtë dhe për nxitjen dhe mbrojtjen e investimeve reciproke.

Kryeministri i Vietnamit z. Nguy?n Xuân Phúc i konfirmoi Presidentit Meta ftesën zyrtare të Presidentit të Vietnamit për një vizitë shtetërore me qëllim gjallërimin e marrëdhënieve midis dy vendeve tona.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Grabitet mes të shtëna armësh posta në Fushë Bulqizë
Next post Basha citon Merkel, Macron dhe Rutte: Vetëm Rama e pengon hapjen e negociatave!