“Karagjozi me çitjane, turpi kombit që duhet tërhequr zvarrë…”

Read Time:4 Minute, 40 Second

Nga kryetari i PD-së Librazhd, Bujar Vreto.

Shqiptarët jane nĕ vitet mĕ të vĕshtira në këto 100 vitet e fundit. Udhëhiqen nga një psikopat, ordiner dhe matrapaz qĕ me papërgjegjshmërin dhe dashakeqësin ndaj vendit ka shkatërruar ekonominë dhe ka ulur kredibilitetin e popullit tek ndërkombetarët.

Ĕshte pĕr tĕ ardhur keq se si ky ordiner, psikopat dhe matrapaz, ka grabitur votĕn dhe ka 22 vjet që po grabit dhe shkatërron shiptarĕt. I neveritshĕm në drejtim, i pacip ne sjellje, karagjoz në veshje, populist ne veprime, mashtrues ne artikulim, me vese nga më tĕ cuditĕshmet, arriti te poshtĕrojĕ popullin, duke detyruar 500 000 persona qĕ nĕ harkun kohor prej 7 vjetĕsh te braktisin vendin dhe të bĕhen vasalĕ tek popujt e perendimit.

Karagjozi me çitjane, si trashëgimtar i pjellës mĕ tĕ fëlliqur tĕ kombit, si pasardhës i degjeneratave enveriste, nuk e do integrimin e vendit nĕ BE dhe ka bere cmundet te shkatërrojë këtë proces të ndĕrtuar me aq mund nga qeveria demokratike. Jeta e tij sedentare (por jo nga frigoriferi qe rrinte plot se ishte i biri i kristaq litarit) duke dhunuar gra e rrëmbyer grate e shokevë, bĕri që tĕ shkaterrojĕ jetën e mijërave famije që sapo filluan tĕ krijonin shtrat dhe tĕ gĕzoheshin me punĕn e tyre.

Gjakĕpiresi, me premtime boshe i mashtroj, per legalizime falas, sikur dhe enveri te ngjallej nga varri nuk do ju shkaterrohej prona (në fakt ka marrë fadromat dhe po i shkatĕrron duke selektuar ato qe mendon se janĕ të kupolĕs mafioze), premtoi ulje të cmimit tĕ energjisë (ne fakt burgosi 38 000 kryefamiljarĕ dhe e rriti atĕ nga 7.7 lek në 12.0 lek), premtoi shëndetësi falas (ĕshtë dyfishuar cmimi nĕ ilace dhe pesfishuar në operacione apo shërbime të tjera), premtoi rritje pensionesh, pagash dhe ndihmĕ ekonomike (nĕ fakt nuk e rriti por dhe inflacionin nuk e kompesoi), premtoi se me reformĕn territoriale do shkurbtonte shpenzimet dhe shërbimi do ishte mĕ pranë qytetarit ( ne fakt, shërbimi nuk egziston më por dhe shpenzimet jane rritur sepse është dyfishuar numri i punonjesve), premtoj se do mblidhte taksat nga bizneset dhe doganat duke i përdorur ato ne rritjen e cilësis së jetes për qytetaret, si rrugë, ujësjellĕsa, kanale vaditëse, subvensione, spitale, shkolla, qendra shëndetĕsore, rritje pagash e pensionesh, ndihma ekonomike etj (por nĕ fakt, parate e grumbulluara janë vjedhur nga një grup i vogel oligarkësh me nĕ krye oligarkĕt e vegjĕl në rrethe dhe kryeoligarku edver në kupole), premtoi arsimim falas dhe universitete të pavarura ( nĕ fakt, falas jo se jo por shkatërroi arsimin dhe centralizoi universitetet), premtoj, punë për tĕ gjithe duke hapur 300 000 vende pune ( në fakt, detyroj 500 000 shqiptarĕ tĕ merrnin cantat në krah dhe te iknin nga sytë kĕmbĕt për mos u kthyer më kurrë në vendin e tyre).

Karagjozi me citjane, turpi kombit që duhet terhequr zvarre, pengoi hapjen e negociatave nĕ 2012-ĕn, duke mos miratuar tre ligjet sepse i ishte shkelur e drejta për tĕ pas rilindja e vdekur, kryetarin e qarkut Fier, ( njĕ turp i vĕrtetë qĕ djali enverit penalizoi Shqipĕrin për mustaqet e celos, nĕ fakt, e vĕrteta ishte se do zbatonte me përpikmĕri amanetin e etërve qĕ kurre me perĕndimin por me vrastarët komunistĕ tĕ Bashkimit Sovjetik). Autokrati nĕ thelb,dhe altruisti nĕ veprime ka 7 vjet që mashtron se u hapen negociatat, madje duke festuar me shampanjë, duke blerĕ edhe disa diplomatĕ me miliona dollare dhe ata çirreshin se u hapen, ne fakt ishin hapur vetëm vlahutinkat dhe milionat e derguara nga droga qĕ gjelbĕroi vendin per vite me radhe. Negociatat nuk u hapen edhe këte vit duke qartĕsuar se me poturrexhiun rama nuk hapen kurrĕ, europa tregoi se nuk eksporton krimin në vendet e saj, nuk pranon një vend ku votat vidhen dhe pushteti drejtohet nga mafia, nuk fut në gjirin e saj një vend ku ska drejtĕsi dhe barazi para ligjit pĕr tĕ gjithĕ njĕlloj, nuk mund të ulet me halabakĕt që shkatĕrruan gjykatĕn e larte dhe kushtetuese, nuk mund tĕ bashkëbisedojĕ me mashtruesit që kane kthyer sistemin monopartiak, dhe dekretet i interpretojnĕ veglat edverit sipas oreksit, nuk besojnĕ tek pasardhĕsit e klyshëve të kuq dhe oligarkia qĕ ka shkatĕrruar ekonominë.

Dĕgjoj që kerkojnĕ të dorĕhiqet kryebanditi rama, unĕ,sjam aspak dakort që i kĕrkohet njĕ njeriu te papërgjegjshëm dorëheqja, por kĕmbëngul të bëhemi të gjithë bashkĕ i madh e i vogel, burra dhe gra, tĕ djathtĕ e të majtë dhe ta nxjerrim nga zyrat, si qen të lagur duke e dorĕzuar tek drejtesia, nga ato zyra që i ka zaptuar me force, qĕ ushtron pushtet nga votat e vjedhura duke transformuar vullnetin e sovranit. Populli nuk duhet penguar të marrĕ në dore fatet e veta, jo vetem per pushtetin qendror por edhe lokal ku po bëhet batërdia, kryetarët e komiteteve tĕ emëruar, janë kthyer ne sheikĕ tĕ vegjĕl dhe nga megalomania po shtypin njerzit me kĕmbĕ, nuk dine se sa para kane, vetëm rrisin taksat dhe grabisin qytetarĕt, veshin zonjat me flori, jetojnë nĕ luks, shtojnë numrin e shtepive, bëhen aksioner në HEC-e,nuk po flas për kukulla barbi dhe shpenzimet marramendëse me to.

Partia Demokratike, opozita dhe gjithë dashamirĕsit e kombit, nĕn drejtimin e liderit z. Lulzim Basha, duhet të shpĕtojnĕ vendin nga kthetrat e mafies të drejtuar prej kryemafiozit edver nuk duhet të presin, asnje sekondë, por të harmonizojmĕ faktorin e brendshëm të sinkronizuar me atĕ ndërkombëtar dhe tĕ triumfojmë mbi te keqen.

Fëmijĕt tanĕ nuk do na e falin nqs ne nuk veprojmë para se të jetë shumë vonĕ !

Askush nuk na ndal për tĕ thënĕ tĕ vĕrtetĕn !

Kryetar Dega E PD Librazhd
Bujar Vreto
20-10-2019

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Deklarata “bombë” e Vuçiç: Të gjithë po armatosen, edhe shqiptarët në Kosovë. Duhet të armatosemi edhe ne!
Next post Cili institucion kontrollon “perandorinë” pa frerë të biznesit të futbollit shqiptar?