Si i mohoi zotimet për hapjen e negociatave qeveria Rama (film)

Read Time:1 Minute, 15 Second

 Pas vendimit të Këshillit Europian për mos-hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, kryeministri i vendit Edi Rama nëpërmjet një conference për shtyp sqaroi se përgjegjës nuk është ai por Franca e cila ka ndryshuar rregullat e pranimit të vendeve kandidate për zgjerimin e BE-së.

Ndërkohë gjatë fushatës së tij elektorale, Rama u premtoi shqiptarëve se negociatat do të hapeshin me ccdo kusht, dhe se Shqipëria do të bëhej pjesë e Bashkimit Europian.

Ndërsa Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj shprehet se nuk mban mend që kryeministri ti ketë premtuar qytetarëve se negociatat do të happen, por vetëm se do të bëhen përpjekje.

Në video e publikuar nga NewsBomb dëgjohen qartë zotimet e kryeministrit Rama dhe sekretarit të përgjithshëm të PS-së Taulant Balla për hapjen e negociatave brenda vitit 2019.

Deklaratat:

Cakaj:Unë nuk di që unë apo kryeministri kemi premtuar ndonjëherë se negociatat do të hapen. Ne kemi thënë se zotohemi se do bëjmë përpjekje, por nuk jemi zotuar se do të hapen se s’bën.

Rama: Me ccizme, pa ccizme, me taka, pa taka, me këpucë pa këpucë ne do t’i hapim negociatat, ne do ta bëjmë Shqipërinë anëtare të Bashkimit Europian.

Balla: Shpreh bindjen që Shqipëria Brenda vitit 2019 do të hap negociatat me Bashkimin Europian, pavarësisht opozitës rrugore dhe veprimtarisë së saj politike që shkon në kah të kundërt me integrimin europian dhe kërkesave të saj.

Video e plotë:

https://www.facebook.com/1701679976798494/posts/2190573164575837/
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Vasili: 9 kushtet gjermane dhe Makron,që asgjesuan Ramën dhe Eurodiplomacinë kanabiste!!
Next post “Kalorësi i Fytyrës së Vrerosur” dhe Presidenti Macron