Home Aktualitet ‘Dosjen e Berishës e përgatiti Delina Fico’/ Gazetari: Goditja që të rrijë Rama në pushtet

‘Dosjen e Berishës e përgatiti Delina Fico’/ Gazetari: Goditja që të rrijë Rama në pushtet

nga Editor

Dosjen në SHBA kundër Berishës e ka dërguar Delina Fico”.

Kështu është shprehur gazetari Robert Papa, teksa ka kometuar vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit, i cili shpalli non grata ish kryeministrin Sali Berisha dhe familjen e tij.

Në një intervistë për MCN, Papa deklaroi se lobingjet janë shumë të fuqishme në SHBA, duke shtuar se segmente të caktuara kanë ndikuar për t’i lehtësuar qëndrimin në pushtet Ramës.“Lobingjet janë të fuqishme në SHBA. Berisha ka thënë se shpallja e tij non grata është një problem personal dhe nuk ka pse merret PD me këtë. Drejtpërdrejt Bliken është pyetur nëse ka Soros gisht në këtë, dhe ai tha unë skam personalisht, por nuk flas dot për të tjerët. Soros deri tani ka përdorur 16 mld dollarë duke ndërhyrë në fushata elektorale në Amerikë por ai ka pasur ndikim edhe te zgjedhjet e sekretarëve nëpër shtete të ndryshme që kanë në dorë garat.

Segmente të caktuara kanë ndikuar për ti lehtësuar qëndrimin në pushtet Ramës. Sipas autorit të librit është Delina Fico. Amerikanët nuk i duan shtetasit që shajnë vendasit e tyre, por janë struktura që u fuqizuan në 1996-97 dhe ka qenë një luftë e vazhdueshme ndaj konservatorëve këtu dhe atyre në Shqipëri”, tha Papa.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!