Dështimi i negociatave, kryeministri rus kritikon BE

Read Time:42 Second

Kryeministri rus Dmitry Medvedev ka reaguar, lidhur me vendimin e Këshillit Europian për mos-hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Përmes një postimi në Tëitter, Medvedev ka theksuar se Rusia nuk do të lejojë asnjë tezë të ndryshimit të kufijve në Ballkan.

Postimi i plotë i Dmitry Medvedev:

Me të drejtë ballkani mbetet një rajon me kufij të pandryshueshëm. Hapja e negociatave me popujt e ballkanit nuk do të ndikonte te ata. Nëse BE nuk po funksionon mirë me 28 vende, atëherë si mund të funksionojë me 30 apo me 32 vende.

Është e qartë se Ballkani mbetet një rajon mjaft i paqëndrueshëm dhe ne kurrë nuk duhet të lejojmë përsëritjen e ndonjë manifestimi të dhunës, ose përpjekjet për të ndryshuar hartën në Ballkan ose ndonjë veprim tjetër që mund të shkaktojë një katastrofë humanitare.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Rama dështoi, koha që opozita të intensifikojë aksionin politik
Next post Satirë/ Qeveria nis ofensivën kundër Francës, Rama organizon protestë në Paris, pritet rrethimi i Shën Eliseé