Home Aktualitet “Strasburgu pranon çështjen Bara dhe Kola, dënon shtetin shqiptar”, Vasili: Rrezikohen gjoba me dhjetëra milion euro vetëm për vonesat në gjykim

“Strasburgu pranon çështjen Bara dhe Kola, dënon shtetin shqiptar”, Vasili: Rrezikohen gjoba me dhjetëra milion euro vetëm për vonesat në gjykim

nga Editor

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar nëpërmjet një statusi në “Facebook” për  vendimin e marrë në Gjykatën e të Drejtave të Njeriut në Strasburg për çështjen Bara dhe Kola.

Vasili shkruan se Gjykata e të Drejtave të Njeriut dënon shtetin shqiptar me gjobë deri në 2300 euro, vetëm për vonesat e pajustifikuara në gjykimin e çështjes.

Më tej ai thekson se kjo është një nga pasojat më të rënda të kolapsit të sistemit të drejtësisë në vend.

Reagimi i plotë:

Vendimi i Strasburgut, rrezikohen gjoba me dhjetra milion euro vetem per vonesat ne gjykimin e ceshtjeve!

Gjykata e te Drejtave te Njeriut ne Strasburg denon shtetin shqiptar me gjobe deri ne 2300 euro, vetem per vonesat e pajustifikuara ne gjykimin e çeshtjes.

Llogaritni mbi 70 mije dosje, qe ndodhen aktualisht te bllokuara neper gjykata me vite te tera dhe qe nuk kane asnje shans qe te gjykohen edhe per shume kohe.

Logaritni qe per nje ceshtje ka me shume se sa nje person te interesuar.

Shqiperia rrezikon pas ketij vendimi, qe perben nje precedent, qe te paguaje dhjetra milion euro vetem per vonesat ne shqyrtimin e ceshtjeve gjyqesore, ne se keto vonesa do te shkojne te ankohen nga qytetaret ne Strasburg

Kjo eshte nje nga pasojat shume te renda te kolapsit te sistemit te drejtesise dhe mungesave kritike ne numrin me minimal te nevoshem te gjyqtateve dhe prokuroreve.

Ja vendimi i marre sot ne Gjykaten e te Drejtave te Njeriut ne Strasburg per çeshtjen Bara dhe Kola.

245305291 424086235742306 1990734779806505563 N
245337469 424086282408968 8269861934660766026 N
245204386 424086329075630 967338628237448924 N
244770444 424086375742292 6719437385752770169 N
245072968 424086412408955 315256506529190672 N

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!