Home Aktualitet Tritan Shehu: Qytetarët në ‘Foltoret’ e Berishës kërkojnë një PD të fortë e gjithëpërfshirëse, zgjidhja është vetëm Kuvendi Kombëtar i PD!

Tritan Shehu: Qytetarët në ‘Foltoret’ e Berishës kërkojnë një PD të fortë e gjithëpërfshirëse, zgjidhja është vetëm Kuvendi Kombëtar i PD!

nga Editor

Deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu ka reaguar përmes një statusi në ‘Facebook’ për Foltoret e ish kryeministrit Berisha, dhe për qytetarët që kërkojnë një parti të fortë demokratike. Ai tregon se zgjidhja për këtë është vetëm Kuvendi Kombëtar i PDSTATUSIDy rreshta ne fund jave mbas foltores ne Gjirokaster!Qarku i Gjirokastres me ate foltore vecse konfirmoi vlerat e tij ne respektim te demokracise, diversitetit, dialogut, mbrojtjes te se drejtes se secilit per te qene pjese e vendimarjeve nepermjet votes se lire, themel ky i parimeve e lirive Perendimore, Europiane e Amerikane, nga ku keta njerez te mrekullueshem kane kthyer gjithemone “fytyren” e pasur shpresen.Ishte ajo pjesemarja jo thjesht numurore, por aktive, dialoguese, qe e konfirmuan me se miri kete.Banoret e Gjirokastres, Permetit, Tepelenes, Dropullit, Libohoves, Kelcyres, Memaliajt nuk kane komplekse, jane njerrez te lire ne bindjet e vendimarjen e tyre, prandaj jane te hapur ndaj degjimit e ballafaqimit te ideve, pjesemarjes ne debate e diskutime.Ata nuk kane frike prej tyre, nuk i shmangen ketyre, pikerisht per te konsoliduar mendimet e tyre e per te qene pjese e zgjidhjeve, sado te veshtira duken.Prandaj ata ishin aq aktive e prezente ne aktivitetet e asaj dite me Z. Berisha, duke demostruar qartazi vullnetin e tyre per nje PD te hapur, te forte, gjithe pershirese, pikerisht per te ndertuar neser se bashku nje Shqiperi demokratike te te gjitheve.Dhe per te formalizuar keto mendime e aspirata, per ta bere PD dinamike, transparente, nje motor levizes i shoqerise shqiptare, sot ka vetem nje rruge:–Drejtimi e te gjithe ketyre debateve te shendeteshme, mendimeve e ideve ne institucionet e PD.Dhe per kete tashme ka vetem nje te tille, ai eshte Kuvendi Kombetar i PD.Kjo perputhet pikerisht me kete faze, perballe problemeve e rreziqeve per PD, si nje domosdoshmeri absolute.Askush nuk mund te kete hezitime tashme perpara ketij realiteti, qe kerkon nje zgjidhje demokratike, institucionale, statuore, gjithe pershirese, qe fillon me Kongresin.Ai eshte i vetmi vend i diskutimit tone parimor e i vendimarjeve racionale, te domosdoshme keto per te qene se bashku ne perpjekjet tona per ngritjen jo vetem si PD, por dhe si opozite.Per ta ritur e forcuar keshtu rolin tone, per perbysjen e neserme te ketij regjimi.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!