Home Aktualitet Deklarata e fortë e Ylli Manjanit: Në Shqipëri prokurori i shkel syrin policit, pastaj ja lënë Gjykatës

Deklarata e fortë e Ylli Manjanit: Në Shqipëri prokurori i shkel syrin policit, pastaj ja lënë Gjykatës

nga Editor

Mbrëmjen e djeshme, ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ishte I ftuar në emisisonin “Opinion”, u shpreh se në Shqipëri, ka dështuar sistemi për të dënuar kr*iminelët, duke thënë se 51% e të arrestuarve, qëndrojnë në paraburgim si të dyshuar.

Gjithashtu, Manjani tha se sistemi i drejtësisë funksionon nëse dosja shkon me prova në Gjykatë, teksa aludoi për bashkëpunim mes policëve dhe prokurorëve për pishje provash.

“Salla e gjyqit është fundi i gjësë. Në sallën e gjyqit varet çfarë çon, po çove një dosje bosh do marrësh një vendim bosh. Po e çove me prova, nuk ka gjykatës që nuk e dënon. Në Shqipëri nga 6000 person 51% janë gjithmonë të paraburgosur si të dyshuar dhe ky është një dështim. Unë e besoj se nëse shkon dosja me prova, nuk ka gjyqtar që nuk e dënon. Polici i shkeli syrin policit, polici prokurorit dhe më pas ia lënë Gjykatës,-kështu u shpreh ish-ministri Ylli Manjani.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!