‘Muratori’ shqiptar dënohet me 5 vite burg në Itali/ U u kap me 3 milionë euro kokainë (Emri)!

Read Time:2 Minute, 51 Second

Qemal Sheskaj është dënuar me 5 vite burg pasi në shtëpinë e tij është gjetur nga autoritetet një sasi prej 27 kg kokainë e pastër e cila kapte vlerën e 3 milionë eurove.

Prokuroria kërkoi ndaj tij 9 vite heqje lirie por më pas gjykata vendosi ta dënonte shqiptarin me 5 vjet.

Shaskaj i cili u vu në prangat e policisë italiane në dhjetor të 2018 në një banesë në një fshat të quajtur Cori.

Më 13 dhjetor, në apartamentin e shqiptarit, policia gjeti dy çanta, brenda të cilave kishte  25 pako me peshë totale 27 kilogramë kokainë. Po sipas mediave italiane Qemal Shaskaj punonte si murator, e duke u hequr si i tillë, vepronte edhe në fushën e shit-blerjes së lëndës narkotike.

Si ndodhi operacioni i policisë?

Policia italiane, kreu një aksion policor gjyqësor që synon luftën ndaj  trafikut të drogës. Në këtë rrethanë, me ndihmën e personelit nga Neptun Canine Core, u bë kontrolli i shtëpisë në Giulianello di Cori, ku banonte  Qemal Sheskaj, shqiptar 37-vjeçar, në Itali që nga 2002.

Gjatë kontrolleve u gjetën dhe sekuestruan armë të gatshme për përdorim si dhe   27 kilogram kokainë. Drogë që në tregun me pakicë mund të kishte dhuruar e 3 milion eurove.

Aktiviteti hetimor lejoi, brenda një ndarje të bodrumit, zbulimin e shumës prej 3,830 eurosh kartëmonedhash të madhësive të ndryshme, të fshehura në dy pozicione të ndryshme, fletë letre që tregonin figura dhe emra, çanta celofani për paketim vakum, një hobe saktësi dhe një shkallë, një makinë numërimi kartëmonedhash, katër telefona celularë.

Falë bashkëpunimit të çmuar të njësive të qenve “Enduro” dhe “Pascha”, u gjet gjithashtu një qese jute e rreme, me depozitim në gjurmët e poshtme të substancës së bardhë pluhur (e cila më pas përmes narkotestit, është konstatuar se është një substancë e të llojit të kokainës e cilësisë së lartë).

Në vazhdim të kontrollit, të shtrirë edhe në pajisjet e ndërtesës dhe objekteve të tjera përmes një derë të vogël nën një furrë, një çantë u rikuperua identike me atë të kapur më parë në bodrumin e shtëpisë, që përmbante 12 blloqe me ngjyrë të bardhë, të mbyllur në nxehtësi me një mbështjellës të celofanit me vakum, dhe peshon rreth 1.080 kilogram secila. Kontrollet u shtrinë më pas në një objekt të tretë, disa metra larg shtëpisë, me zbulimin e një qese plastike të zezë dhe një çantë tjetër të barabartë me dy gjetjet e tjera, që përmbajnë 13 blloqe të tjera të mbyllura me ngrohje me një mbështjellës të celofanit vakum. Pesha është identike me të tjerët.

Materialet  në fjalë u zbuluan se përmbajnë lëndë narkotike të llojit kokainë, për një peshë totale, siç ishte parashikuar, prej 27 kilogramësh bruto. Më në fund, gjatë kontrollit në objektin e fundit, u gjet një qese lëkure që përmbante 77 kalibër 12 fishekë me municion të thyer, 2 fishekë kalibri 20 me municion të thyer dhe 6 fishekë me kalibër 12. Pranë kësaj çanta, të fshehur në një çarje e murit, është vërejtur një lecke me dy pistoleta të mbështjella rreth tij: një model Beretta model 84F kalibër 9 i shkurtër, i pajisur me një krëhër me 6 fishekë, dhe një kalibër Beretta 7.65, me një karikues të futur dhe përmbante 8 fishekë. Më në fund, i fshehur nën zgavrën e dyshemesë, një tjetër leckë u gjet e mbështjellë me një armë gjahu markë Ëinchester, modeli 1300.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Rama bën edhe ironi/ Unë faj për negociatat, nuk i binda Gjermaninë dhe Francën që të pajtohen!
Next post Anëtari i parë i Gjykatës Kushtetuese Besnik Muçi betohet para Presidentit Meta