Home Aktualitet Pas marrëveshjes Vuçiç ‘kërcënon’: Njësitë do të largohen por shqiptarët duhet të dinë se…

Pas marrëveshjes Vuçiç ‘kërcënon’: Njësitë do të largohen por shqiptarët duhet të dinë se…

nga Editor

Pas marrëveshjes së Kosovës me Serbinë për situaten në veri të Mitrovicës, Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dha një konferencë për shtyp në Shtëpinë e Oficerëve në Nish.

Ai vuri në dukje se është arritur një kompromis për krizën në veri të Kosovës dhe Metohisë dhe se njësitë e ROSU do të largohen në orën 16:00 të 2 tetorit.

“Kemi menduar tërheqjen e njësive ROSU dhe ky është një tregues se në të ardhmen veprime të tilla të shqiptarëve do të takojnë rezistencën e popullatës serbe,” tha Vuçiç.

Vuçiç paralajmëroi se nuk do të ketë heqje të targave serbe, dhe vendosjen targave të përkohshme të Republikës së Kosovës.

Presidenti i Serbisë tha se BE-ja, si ndërmjetësues lehtësues, do të punojë me gjithçka që del nga marrëveshja e parë si përparësi në takimin e ardhshëm si kryenegociatore.

Ai deklaroi se formimi i Komunitetit të Komunave Serbe (MKS) dhe shkelja e marrëveshjes do të jetë e para në rendin e ditës. Disavantazhet e marrëveshjes janë se një zgjidhje më e vështirë do të arrihet brenda një periudhe prej gjashtë muajsh.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!