Home Aktualitet Situata në veri/ Kosova dhe Serbia bien dakord për takim në Bruksel, i pranishëm edhe përfaqësuesi amerikan

Situata në veri/ Kosova dhe Serbia bien dakord për takim në Bruksel, i pranishëm edhe përfaqësuesi amerikan

nga Editor

Një zëdhënës i Ambasadës së SHBA-së në Prishtinë, ka konfirmuar për gazetën “Express” se gjatë kësaj jave do të ketë takim në Bruksel mes përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë, takim në të cilin do të marrë pjesë edhe zv.ndihmësi i sekretarit të Shtetit, Gabriel Escobar.

Ky takim në Bruksel vjen pas situatës së krijuar në veri të Republikës së Kosovës, me vendosjen e reciprocitetit të targave.

“Ne jemi të kënaqur që Serbia dhe Kosova do të dërgojnë përfaqësues në Bruksel këtë javë për diskutime dhe inkurajojmë të dyja palët që të ri-angazhohen hapur, seriozisht dhe menjëherë. Zëvendës Ndihmës Sekretari i Departamentit të Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar, do të udhëtojë në Bruksel këtë javë për të marrë pjesë në këto diskutime”, ka thënë ky zëdhënës i Ambasadës së SHBA në Prishtinë për Gazetën Express.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!