Home Aktualitet Deputeti i Vuçiçit akuza Rusisë: Po destabilizon gjithë rajonin!

Deputeti i Vuçiçit akuza Rusisë: Po destabilizon gjithë rajonin!

nga Editor

Deputeti Dragan Shormaz, nga Partia Progresive e Serbisë (SPP) që udhëhiqet nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka hedhur akuza drejt Rusisë, ku sipas tij, me ndikimin e saj po e destabilizon gjithë rajonin.

Duke komentuar tensionet në veri, deputeti i Vuçiçit ka kritikuar vizitën e djeshme të ambasadorit të Rusisë në Beograd, Alexander Botsan-Kharchenko, që u bëri njësiteve ushtarake serbe në afërsi të kufirit me Kosovën.

“Unë e kam akuzuar (Rusinë) se qëndron edhe prapa protestave në korrik të vitit të kaluar për shkak të masave anti-COVID. Rusia nuk mund të bëjë asgjë. Ai (ambasadori) mund të ecë sa të dojë. Nuk më pëlqen fakti që po dërgohet një fotografi për të mashtruar qytetarët e Serbisë, sepse Rusia nuk mund të bëjë asgjë”, ka thënë Shormaz.

Sipas tij, problemet e Serbisë me Kosovën nuk mund t’i zgjidhë Rusia, e as Kina, që janë anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së

“Rasti ynë me Kosovën nuk mund të zgjidhet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Sepse asgjë nuk është zgjidhur në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Nuk ka një shembull të tillë. Ka disa shembuj që Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka krijuar probleme. Problemi ynë mund të zgjidhet përmes dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës. Rusia nuk mund të bëjë asgjë, Kina nuk mund të bëjë asgjë, BE-ja nuk mund të bëjë asgjë. Të vetmit që mund të ndikojnë mbi Prishtinën dhe Beogradin, pavarësisht nëse dikujt i pëlqen apo jo, janë Shtetet e Bashkuara”, ka thënë Shormaz.

Në fakt, janë raste të rralla që një anëtar i Partisë Progresive Serbe e udhëhequr nga Vuçiçi, të kritikojë Rusinë. Vuçiçi vazhdimisht proklamon aleancën me Rusinë, të cilën e quan edhe vëllazërore.

Rrugët në veri të Kosovës që çojnë në pikat kufitare me Serbinë, në Jarinjë dhe Bërnjak, janë bllokuar nga serbët që prej 8 ditësh . Ata janë të pakënaqur me vendimin e Qeverisë së Kosovës për masë reciprociteti për targat e veturave të Serbisë që hyjnë në Kosovë.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!