Home Aktualitet Zyrtari amerikan jep dorëheqjen: DASH po fut hundët në punët e brendshme të Haitit, rezultatet janë katastrofike…

Zyrtari amerikan jep dorëheqjen: DASH po fut hundët në punët e brendshme të Haitit, rezultatet janë katastrofike…

nga Editor

I dërguari i posaçëm i SHBA për Haitin ka dhënë dorëheqjen, duke shkaktuar një ‘tërmet’ në vend.

Daniel Foote, ka publikuar një letër ku dënon trajtimin çnjerëzor që po u bëhet emigrantëve nga Haiti.

BBC, që e ka lajm të parë letrën, shkruan se akuzat e Foote janë bombastike.

Ai shkruan se Haiti është një shtet në kolaps, ndwrsa SHBA vazhdon të deportojë emigrantët.

Pamjet e haitianëve në këto kampe të deportimit, kanë tronditur botën dhe kanë sjellë kritika të forta ndaj administratës së Biden.

Në letrën e dorëheqjes që Foote, ia dërgon kreut të Departamentit të Shtetit, Antony Blinken, thuhet Haiti është në gjendje katastrofike për shkak të ndërhyrjes së SHBA në punët e brendshme.

Sipas tij, amerikanët kanë deklaruar mbështetje për një kryeministër të pavotuar.

“Krenaria që na bën të besojmë se duhet të zgjedhim fituesin – përsëri – është mbresëlënëse. Ky cikël i ndërhyrjeve politike ndërkombëtare në Haiti ka prodhuar vazhdimisht rezultate katastrofike,” shkruan Foote.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!