Home Aktualitet Vdekja e Ilia Karelit | Gazetari Shpetim Zinxhiria zbulon të vërtetën

Vdekja e Ilia Karelit | Gazetari Shpetim Zinxhiria zbulon të vërtetën

nga Editor

Gazetari Shpetim Zinxhiria:

Mashtron gazeta “ProtoThema” për denimin e gardianëve, por ne realitet asnjë nuk është dënuar.
Vdekja e Ilia Karelit, shqiptarit që u vra në burgjet greke 7 vite më parë është risjellë sërish në vëmendje. Unë pata deklaruar se asnjë nga këta 14 gardianë te mpleksur në këtë vrasje në burgun e Nigritës nuk do denohet, keshtu ndodhi.
Jo pse jam profet, por duke parë realitetin se asnjë nga keta tipa te veshur me pushtet nga uniforma nuk eshte denuar gjate 30 viteve te emigracionit shqiptar. e vertea eshte e hidhur dhe te dhemb…

Mediat greke kanë publikuar ditën e sotme foto nga vendi ku ndodhi ngjarja si dhe të korridoreve të burgut kur Kareli po dërgohej në dhomat e torturës.
Ajo që më habit më shumë se kushdo është se kjo gazete trajton se gardianët që rrahën shqiptarin deri në vdekje janë dënuar. por e verteta qendron ndryshe nga ajo qe shkruan.
Është e vertetë se në lidhje me këtë çështje u gjykuan 14 persona nga një gjyq i bërë dy vite më pas vrasjes në 2016 por që u shty dhe më pas 6 prej tyre u dënuan me 5 vite burg, tre të tjerë deri në 6 vite burg, ndërsa gardiani dhe një prej rojeve u dënuan me 7 vite burg.

Për hir të vertetës edhe pse drejtësia dha këto dënime më pas të gjithë këta gardianë u lanë të lirë. I ftuar në një emision te Ora News më 8 prill te 2014 lidhur me kete vrasje pata deklaruar se asnjë nga këta vrasës nuk do dënohet, kështu ndodhi.

Fatkeqesisht Drejtori i gardianeve të këtij burgu me pas ka humbur jeten ne nje aksident automobilistik.
Deri më sot asnjë gardian apo roje burgu që kyrer vrasje si në Selanik ku polic vret shqiptarin se iku me vrap nga rajoni i policisë, apo vrasja e 18-vjeçarit Edmond Gjoni në burgun e te miturve në Avlona me armë zjarri nga roja e burgut pas nje kerkese per kushte me te mira jetese.

Asnjë nga policët nuk është denuar për 97 shqiptaret e vrare me armë zjarri në Greqi.
Asnjë nga dy policët qe rrahën për vdekje 29 vjeçarin Pëllumb Marnikolaj më 3 Gusht të 2016 në Rajonin e Policisë ne Ano Patisja nuk është dënuar. Kemi te bejme me një fenomen ku jeta e shqiptarit eshte me e lire se cfare do lloj qenie njerëzore apo shtatzore.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!