Home Aktualitet Reciprociteti/ Foli Rama: Shmangni bumerangun, BE të ndërmjetësojë

Reciprociteti/ Foli Rama: Shmangni bumerangun, BE të ndërmjetësojë

nga Editor

Kryeministri Edi Rama reagon lidhur me situatën në Kosovë pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për të vendosur masa reciprociteti për automjetet e Serbisë.

“Kosova e ngre problemin me plot të drejtë.Tani që problemi të zgjidhet dhe reciprociteti i targave të garantohet duhet shmangur bumerangu i ngrirjes së konfliktit në këtë pikë (siç ndodhi me tarifën 100%).Duhet që Kosova të dialogojë, Serbia të bashkëpunojë, BE të ndërmjetësojë” thuhet në një postim në twitter.

Të hënën, autoritetet nisën me zbatimin e kësaj mase. Si pasojë qytetarë serbë nisën të protestojnë duke bllokuar rrugët që çojnë në pikat kufitare në Bërnjak dhe Jarinjë në veri të Kosovës.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!