Home Aktualitet Vdekja e minatorit, Shehi: Milionat e fituara janë marrë nga gjaku i atij fukarai që vdiq pardje!

Vdekja e minatorit, Shehi: Milionat e fituara janë marrë nga gjaku i atij fukarai që vdiq pardje!

nga Editor

Dashamir Shehi është ndër të vetmit politikanë që ka ngritur zërin lidhur me statusin e minatorit, në një kohë kur jo më larg se 2 ditë më parë, ka humbur jetën një minator. I pyetur nga Report Tv, ai tha se duhet zgjidhur patjetër çështja për statusin e minatorit, ndonëse shtëpi se kjo nuk do t’i jepte fund jetëve të marra në galeritë e minierave të kromit. Ai tha se shteti duhet të vendos rregulla loje në Bulqizë.

“Statusi i minatorit është një histori pensionesh që tërhiqet zvarrë prej vitesh, është një kategori shoqërore shumë e sakrifikuar, ai status nuk zgjidh këto tema, si vrasja e minatorëve. Duhet një politikë serioze e industrisë minerare, për të mbrojtur punëtorët, për të vënë ligje e rregulla. Nuk mund të vazhdohet të punohet në Bulqizë në një regjim ilegaliteti dhe pastaj disa grosistë mbledhin nga hallexhinjtë dhe më pas ia dorëzojnë disa grosistëve që janë miq të qeverisë të cilët e marrin mallin me duart të pastra dhe fitojnë para me duar të pastra, po te ato miliona është gjaku i atij fukarai që vdiq pardje, por dhe shumë të tjerëve që nuk është bërë shumë zhurmë. Kështu që i takon kësaj qeverie, por edhe të asaj qeverie të mëparshme, në atë zonë specifike që të vërë rregulla loje, atje komandojnë grupet kriminale, punohet me automatik, nuk punohet me lopatë dhe të gjithë bëjnë sikur nuk e dinë, statusi i minatorit është i rëndësishëm, por nuk atakon këtë pjesë. Ka nevojë që të ndërhyhet të Kodi i Punës, të ndërhyrë Policia, Inspektorati i Punës, Ministria e Punës që Zoti Rama e zhduku. Vdesin njerëzit, ta nisin te fshati të dhe të thonë nuk ka qenë këtu”, tha Shehi

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!