Home Politike “Mijëra shqiptarë kërkojnë azil”/ Eurodeputetja franceze: Si mund të hapim negociatat me Shqipërinë?!

“Mijëra shqiptarë kërkojnë azil”/ Eurodeputetja franceze: Si mund të hapim negociatat me Shqipërinë?!

nga Editor

Eurodeputetja franceze Nathalie Loiseau u shpreh e habitur se si mund të hapen negociatat me Shqipërinë në një kohë kur kërkesat për azil të shqiptarëve në Francë janë rritur në mënyrë të frikshme.Në një prononcim për “Euractiv.com”, Loiseau shtoi se shqiptarët shkojnë në Francë pa vizë dhe më pas aplikojnë për statusin e refugjatit.

“Mijëra shqiptarë vijnë në Francë dhe kërkojnë azil. Si mund të hapim negociatat me Shqipërinë? E keni seriozisht? Shqiptarët shkojnë në Francë pa vizë dhe më pas aplikojnë për statusin e refugjatit”, është shprehur ajo.

Lajme te ngjashme